muzeumzegadlowicza.pl

Strona poświęcona sztuce, muzeom oraz inwestowaniu w dzieła sztuki

Gdańskie muzea, czyli jakim ekspozycjom warto poświęcić uwagę?

Pobyt na terenie tak pięknego miasta, jakim jest Gdańsk, każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Tu wspaniałe atrakcje czekają na nas niemal na każdym kroku, a zabytków, którym warto poświęcić swą uwagę, jest tu sporo. Co warto tutaj zobaczyć? Kto w czasie wycieczki po Gdańsku zechce ujrzeć wyjątkowe dzieła sztuki oraz eksponaty ściśle związane z historią tego miasta, ten powinien poświęcić nieco czasu tutejszym placówkom muzealnym. Które z nich cieszą się wyjątkowym powodzeniem?

Muzea w Polsce

Muzeum Bursztynu

To jedna z najciekawszych i najważniejszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić Gdańsk. Muzeum Bursztynu działa od 2006 roku. Jakie są największe walory tej placówki? Bez wątpienia o jego popularności decyduje fakt, iż kolekcja wyrobów z bursztynu mieści się w tak cennym zabytku, jakim jest Wieża Więzienna. Położenie przy słynnej Drodze Królewskiej oraz wyjątkowy zbiór wyrobów z bałtyckiego złota – oto czynniki, dzięki którym turyści w czasie wycieczki po Gdańsku tak chętnie zaglądają do tego muzeum. Dzieje bursztynu oraz rzemiosła bursztynowego, możliwości wykorzystania bursztynu w medycynie – oto wybrane zagadnienia, z jakimi można się zapoznać podczas zwiedzania tej placówki.

Ratusz Głównego Miasta

Ta reprezentacyjna budowla służy obecnie jako główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W zabytkowych wnętrzach, pochodzących z przełomu XIV/XV wieku, można dziś podziwiać ciekawą ekspozycję. Dlaczego warto tu zajrzeć w trakcie wycieczki po mieście? Wielka Salę Rady oraz Wielką Salę Wety to najbardziej reprezentacyjne wnętrza, które można ujrzeć w Ratuszu Głównego Miasta.

Dwór Artusa

To kolejne wnętrza, które można podziwiać dzięki działalności Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Dlaczego warto tu zajrzeć? Bo tutejsza gotycka sala to nie lada atrakcja. Pełno w niej cennych dzieł sztuki, w gronie których znajduje się m. in. XV-wieczny obraz przedstawiający „Oblężenie Malborka”. „Orfeusz wśród zwierząt”, „Sąd Ostateczny” – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Sala ta zachwyca również cennymi gobelinami oraz modelami okrętów, które przypominają o portowej przeszłości tego miasta. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu również piec z XVI wieku. Liczy on sobie aż 11 metrów wysokości, a na pokrywających go kaflach ujrzeć moną twarze najwybitniejszych władców dawnej Europy.

Dom Uphagena

Wizyta w tym muzeum to nie lada gratka dla każdego, kto chce się zapoznać z typową gdańską kamienicą oraz jej wnętrzem. W domu, pochodzącym z drugiej połowy XVIII wieku, do dziś można podziwiać piękne meble oraz przedmioty, które dawniej wypełniały domy bogatych mieszczan gdańskich. Gdańskie meble, imponujące piece – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.

Dom Przyrodników

Wzniesiona pod koniec XVI wieku kamienica, uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli Gdańska, w połowie XIX wieku stała się siedzibą Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Nazwa ta przetrwała do dziś, choć obecnie kamienica przy ulicy Mariackiej pełni nieco inne funkcje. Jako siedziba Muzeum Archeologicznego, przyciąga miłośników historii oraz tych, którzy chcą zdobyć wiele cennych informacji na temat Pradziejów Pomorza Gdańskiego. W trakcie zwiedzania tutejszej ekspozycji można też zdobyć wiele ciekawych informacji a temat chorób, z jakimi musieli się zmagać nasi przodkowie, roli bursztynu w dziejach Gdańska oraz zapoznać z cennymi zabytkami, pochodzącymi z okolicznych wykopalisk. A że całość może zrobić ogromne wrażenie na turystach, zwiedzenie tej placówki jest ważnym punktem w programie każdej historycznej wycieczki po terenie Trójmiasta.

Narodowe Muzeum Morskie

To jedna z najważniejszych placówek muzealnych na terenie Trójmiasta. Eksponaty, którymi dysponuje Narodowe Muzeum Morskie, mogą oczarować każdego – nie tylko miłośników statków i dalekich wypraw. Utworzona po wojnie placówka składa się z kilku oddziałów, takich jak Żuraw, Spichlerze na Ołowiance oraz Ośrodek Kultury Morskiej. Oddziałami Narodowe Muzeum Morskiego w Gdańsku są też placówki znajdujące się poza Gdańskiem, jak np. Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Wisły w Tczewie czy Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Gdańskie muzea to ciekawe ekspozycje, dzięki którym osoby spędzające wczasy nad morzem mogą pogodzić beztroski wypoczynek z poszerzaniem swej wiedzy o Polsce, jej przeszłości i naturalnym bogactwie. Wszystkie placówki muzealne, z którymi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Gdańska, mają przecież niezwykły charakter. Zgromadzone w nich zbiory to cenne pamiątki oraz unikalne dzieła sztuki, którym z pewnością warto poświęcić swój czas.