muzeumzegadlowicza.pl

Strona poświęcona sztuce, muzeom oraz inwestowaniu w dzieła sztuki

Tatuaże celtyckie: Symbologia i znaczenia

Tatuaże celtyckie to jedne z najpopularniejszych obecnie tatuaży. Ich atrakcyjne wzory i ukryta w nich starożytna symbolika sprawiły, że ich popularność trwa od dziesięcioleci. Jeśli myślisz o tym, żeby go wykonać, ale jesteś nieco zagubiony, to trafiłeś na właściwy wpis. Znajdziesz tu wszystko o ich pochodzeniu, stosowanych technikach i najważniejszym: znaczeniu, jakie kryją.

Pochodzenie tatuaży celtyckich

Wszyscy historycy są zgodni co do stosowania tatuaży przez Celtów: wykonywali je, aby nadać sobie więcej władzy podczas bitew. Zazwyczaj tatuowali sobie obrazy związane z ich politeistyczną mitologią.

Prawie cała mitologia celtycka rozwinęła się w epoce żelaza, czyli przed pojawieniem się pisma. Wierzenia były przekazywane ustnie. Dlatego też nieliczne dostępne źródła dotyczące ich znaczeń pochodzą z okresu grecko-rzymskiego. Odnalezione na Wyspach Brytyjskich rękopisy z celtyckimi symbolami pozwoliły im przetrwać do dnia dzisiejszego.

Jak podają źródła, tatuaże o charakterze rytualnym lub religijnym miały najczęściej charakter tymczasowy: ograniczały się do określonego czasu wojny. Niektóre plemiona miały jednak trwałe tatuaże. Pigmentem, którego używali był węgiel drzewny lub tlenek żelaza.

Więcej artykułów o sztuce jaką są tatuaże, modzie i urodzie w portalu: https://www.kosmetyczne.pl

Techniki i rodzaje pigmentów

Obecnie tatuaże te wykonywane są technikami i tuszami powszechnie stosowanymi w pracowniach. Wykorzystuje się jedynie odcienie czerni, szarości i bieli. Po wybraniu wzoru, tatuażysta nanosi go na skórę za pomocą specjalnego papieru. Efekt jest podobny do naklejek, które nosiłeś w dzieciństwie.

Wtedy, jeśli jesteś zadowolony i wszystko jest poprawne, rozpoczyna się tatuowanie. Igła precyzyjnie narysuje kontury i wewnętrzny obrys wzoru. Tusz wsiąka w komórki skóry właściwej, czyli drugiej warstwy Twojej skóry. Dzięki temu tatuaż utrzymuje się dłużej i jest mniej narażony na wyblaknięcie lub odbarwienie. Ważne jest, abyś udał się do wyspecjalizowanych ośrodków, w których pracują profesjonaliści z odpowiednim doświadczeniem, aby zrobić właśnie to, o co prosisz.

Symbole i znaczenia

Krzyż celtycki

Krzyż celtycki jest jednym z najwcześniejszych przejawów sztuki celtyckiej. Pojawia się po przyjęciu przez Celtów chrześcijaństwa, między IX a XII wiekiem n.e.

Jeśli chodzi o jego znaczenie, to jest ono bardzo podobne do znaczenia samego krzyża chrześcijańskiego. Koło pozostaje jednak prawdziwą zagadką interpretacyjną. Niektórzy uważają, że symbolizuje on księżyc lub słońce, dwie najbardziej czczone gwiazdy pogańskich Celtów. Można to zatem interpretować jako sposób na przybliżenie pogan do religii chrześcijańskiej.

Drzewo życia

Celtyckie Drzewo Życia było centralnym elementem mitologii tej kultury. Drzewa miały dla Celtów ogromne znaczenie, symbolizowały ich przodków. Były też źródłem życia: z nich pozyskiwali owoce potrzebne do jedzenia i ogień, który zapewniał im ciepło.

Najczęściej przyjmowane znaczenie to harmonia między naturą i życiem, siłą i mądrością. Inni łączą to z cyklem przyrody: drzewa umierały zimą i odradzały się wiosną. Historia pokazała też coś ciekawego: za każdym razem, gdy Celtowie tworzyli nową osadę, sadzili w jej centrum drzewo jako symbol życia.

Triquet

Składa się z trzech łuków w kształcie trójkątów. Gdy występuje razem z innymi symbolami, uważa się, że ma charakter czysto ozdobny. Od chrześcijaństwa kojarzony jest z Trójcą Świętą.

Przeczytaj również