Dlaczego dobrze jest zabrać dzieci do muzeum?

Dzieci są jednymi z najchętniej odwiedzających muzea. Dla najmłodszych sztuka może być świetną zabawą. Dzieci malują żółte chmurki, pomarańczowe kaczki i różowe żyrafy, wierzą, że wszystko może być takie, jak chcemy, mogą cieszyć się sztuką nawet bardziej niż dorośli.  Powodem, dla którego należy wprowadzać dzieci do sztuki od najmłodszych lat jest to, że jest to podstawowe narzędzie do nauki. Dzięki sztuce dzieci rozwijają długą listę umiejętności: między innymi rozumowanie abstrakcyjne, myślenie wizualne, techniki wypowiedzi ustnej i kreatywność.

Sztuka jest narzędziem przybliżającym ich do wiedzy

Sztuka może być również sposobem na przybliżenie im wiedzy. Na przykład, jeśli idziemy na wystawę o upadku muru berlińskiego, możemy skorzystać z okazji i wyjaśnić im, na czym polegało to wydarzenie, jeśli dzieci są na tyle duże, by je zrozumieć, lub, jeśli są jeszcze bardzo małe, porozmawiać z nimi o wolności. Tak samo, gdy pójdziemy na wystawę poświęconą ewolucji zabawek, możemy im wyjaśnić, jak żyli ich dziadkowie lub my sami, gdy byliśmy dziećmi.

Przygotowując się do wizyty w muzeum

Aby wizyta w muzeum z dziećmi była udana, warto przed wyjazdem poszukać informacji w sieci lub porozmawiać z dzieckiem o konkretnym obrazie. W ten sposób maluchy mogą docenić to, co znajdą jeszcze zanim to zobaczą, a jeśli uda się również zaangażować całą rodzinę, rozmawiając wspólnie o tym, czego oczekują od tego miejsca pełnego skarbów, tym lepiej. Zwiedzanie muzeum to doświadczenie, a im bardziej jest ono kompletne, tym bardziej wszyscy zaangażowani będą się nim cieszyć. Jeśli nie wiesz, gdzie się wybrać, to z pewnością Cię zainteresuje 18 noc w Muzeum w Krakowie. Informacje w linku.

Lepsze są krótkie wizyty, wystarczy 30 minut

Ważne jest, jak mówią specjaliści, aby ten moment odkrywania czegoś nowego nie trwał dłużej niż to konieczne, zamieniając przyjemność w obowiązek, co zdarza się, gdy upieramy się, aby zobaczyć całą wystawę w ciągu jednego dnia. Spędzenie godziny w muzeum to więcej niż wystarczający czas – lub 30 minut, w zależności od dziecka.

Warsztaty w muzeum

Coraz więcej muzeów organizuje warsztaty dla dzieci i wycieczki z przewodnikiem, z których dzieci mogą w pełni skorzystać, świetnie się przy tym bawiąc. Ponieważ odbywają się one po zwiedzaniu, czas trwania tych warsztatów, w których dzieci tworzą własne dzieła z materiałów dostarczonych przez muzea, jest liczony oddzielnie, ponieważ jest to inna aktywność, która zwykle ich nie męczy.