Muzeum Przypkowskich: niezwykłe muzeum i jego dzieje

Jest jedną z najciekawszych placówek muzealnych na terenie województwa świętokrzyskiego oraz atrakcją, którą Jędrzejów już dawno podbił serca turystów. Kto w czasie wycieczki po województwie świętokrzyskim trafi do Jędrzejowa, ten z pewnością odwiedzi tutejsze muzeum zegarów. Państwowe Muzeum im. Przypkowskich, bo tak brzmi pełna nazwa tej placówki, ma się czym pochwalić. Przeszłość tego muzeum jest przecież równie ciekawa, jak jego zbiory. Co warto wiedzieć na ten temat?

Łódzkie muzea: gdzie warto się wybrać?

Muzeum im. Przypkowskich i jego dzieje

Początki muzeum wiążą się z prywatną kolekcją Feliksa Przypkowskiego, lekarza z Jędrzejowa, którego pasją stały się stare księgi i zegary słoneczne. Jego kolekcja zaczęła powstawać pod koniec XIX wieku i szybko stała się jedną z ważniejszych ciekawostek na terenie miasta. Już w 1909 roku piersi miłośnicy takich zbiorów mogli ujrzeć kolekcję Przypkowskiego, a zainteresowanie tymi zbiorami konsekwentnie się zwiększało. w 1962 roku prywatna kolekcja została przekazana na rzecz Państwa, dzięki czemu mogło rozpocząć swą działalność Państwowe Muzeum im. Przypkowskich. Jego siedziba stał się dom Przypkowskich, służący w swych dziejach m. in. jako prywatne obserwatorium astronomiczne. Jakie zbiory można dziś podziwiać w murach tej kamienicy?

Muzeum Przypkowskich i jego zbiory

Kto w czasie wycieczki po Jędrzejowie postanowi zwiedzić to niezwykłe muzeum, ten z pewnością nie będzie żałować. W Muzeum Przypkowskich cennych zbiorów nie brakuje, a każdy ze znajdujących się tu eksponatów ma ogromną wartość. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę? Największą atrakcją jest tu oczywiście kolekcja zegarów, pochodzących z XVI-XX wieku. Są tu i zegary wodne, i klepsydry, jednak największym skarbem okazują się tutaj zegary słoneczne. To one robią na turystach największe wrażenie, to im goście zaglądający do Jędrzejowa poświęcają najwięcej uwagi. Dawne grafiki, stare listy i księgi – oto kolekcje skarby, z jakimi można się zetknąć w tej placówce muzealnej. Zachwycić tu może również rzemiosło artystyczne oraz zbiory historyczne, ogromne wrażenie może też zrobić kolekcja zastawy stołowej. Całość robi ogromne wrażenie, a ciekawe opowieści miejscowych przewodników sprawiają, że każdy z nas może w tym muzeum spędzić czas w miły i pożyteczny sposób.

Przed wybraniem się do muzeum w Jędrzejowie warto zajrzeć na oficjalną stronę muzeum aby upewnić się czy ze względu na Covid nie ma ograniczeń dla zwiedzających.

1 thought on “Muzeum Przypkowskich: niezwykłe muzeum i jego dzieje