Sztokholmskie muzea: gdzie warto się wybrać?

Sztokholm jest miastem pełnym wyjątkowych budowli, nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie planują wycieczki po jego terenie. Szwedzka stolica może się jednak pochwalić nie tylko piękną architekturą, ale i ciekawymi muzeami, w których na gości czekają unikalne ekspozycje. Jakie placówki warto zwiedzić w tym mieście? Oto kilka propozycji, którzy w czasie wycieczki po Szwecji chcą w przyjemny i ciekawy sposób poszerzyć swą widzę na temat tego kraju.

Zobacz też: Muzea w Polsce.

Muzeum Architektury

To kolejna placówka muzealna, z której Sztokholm może być bardzo dumny. W placówce tej można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat szwedzkiej architektury i jej historii, nie brak tu również ciekawych modeli budynków, dzięki którym można docenić bogactwo szwedzkiego budownictwa.

Muzeum Dalekiego Wschodu

Dla tych turystów, których fascynuje sztuka orientalna, Muzeum Dalekiego Wschodu może się okazać wyjątkowym miejscem. Wiele dzieł sztuki sprowadzono tu z Chin – kraju, któremu Szwedzi poświecili wiele uwagi. Piękne malowidła, wyroby z ceramiki – oto wybrane eksponaty, z jakimi można się zapoznać w tym miejscu.

Muzeum Morskie

W kraju, który jest tak bardzo związany z morzem, placówki muzealnej o takiej tematyce nie mogło zabraknąć. W Muzeum Morskim czekają modele szwedzkich okrętów z różnych okresów historycznych. Dawne akta, mapy i fotografie – oto kolejne eksponaty, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.

Narodowe Muzeum Sztuki

Ta placówka cieszy się bardzo dużą popularnością wśród tych, którzy chcą spędzić wolny czas wśród obrazów oraz ciekawych przykładów europejskiej rzeźby. Narodowe Muzeum Sztuki może się jednocześnie pochwalić ciekawa kolekcją rosyjskich ikon oraz gobelinów, obok których nie można przejść obojętnie. W miejscu tym warto zobaczyć również zabytkowe meble (w tym królewskie łoża) oraz okresowe wystawy, poświęcone takim dziedzinom sztuki, jak grafika i rysunek.

Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu

To ciekawa placówka muzealna, dzięki której można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat dawnego Sztokholmu, zajrzeć do zrekonstruowanych domów z okresu średniowiecza oraz zobaczyć modele dawnych łodzi. Ta placówka muzealna w ciekawy sposób pokazuje codzienne życie mieszkańców szwedzkiej stolicy w czasach średniowiecza, dostarcza też wielu ciekawych wiadomości na temat najstarszych losów tego miasta.

Muzeum Okrętu VASA

To najsłynniejsza placówka muzealna nie tylko w Sztokholmie, ale i w całej Szwecji. Okręt z pierwszej połowy XVII wieku, wydobyty w dna Bałtyku w latach 60-tych XX stulecia, jest nie lada gratką dla tych, których interesują morskie wyprawy oraz dzieje Szwecji. Jego potężny kadłub to główny eksponat, któremu turyści poświęcają najwięcej uwagi. Warto tu jednak zwrócić uwagę na wiele drobnych przedmiotów, które prezentowane są w muzealnych gablotach. Znaleziono je we wraku okrętu, a następnie wraz nim zaprezentowano zwiedzającym. Cała ta kolekcja robi wyjątkowe wrażenie i sprawia, że o wizycie w tym miejscu trudno jest zapomnieć.

Sztokholm to wspaniałe miasto, a znajdujące się na jego terenie muzea mają wyjątkowy charakter. Wizyta w tych placówkach to szansa na wspaniały kontakt ze sztuką, a jednocześnie wyjątkowa lekcja historii.

Przeczytaj również